Jeśli znalazłeś się na tej stronie, to prawdopodobnie chciałbyś zacząć inwestować w bezpieczne i profitowe dobra. Jeśli rzeczywiście taki był powód odwiedzenia tej strony, to trafiłeś w dziesiątkę. Jestem tu po to, aby Cię tego nauczyć. Jednak zanim będziesz wypłacał konkretne pieniądze, musisz pozbyć się negatywnych przekonań na temat inwestowania w Internecie oraz musisz zacząć kierować własnym życiem, a nie być tylko szarą istotą w świecie pełnym kolorytu i możliwości. Jak to zrobić i uczynić własną egzystencję pełną wrażeń i bogactwa? Tego dowiesz się w tym artykule, zapraszam do czytania.

Czym jest psychologia tłumu?

Zanim wytłumaczę Ci, czym jest ta tajemnicza psychologia tłumu, chciałbym, abyś zrozumiał pojęcie – tłum. Czym jest tłum? Niektórzy rozumieją to pojęcie jako miejsce, w którym jest tłoczno; znajduje się dużo ludzi. Owszem, po części tak jest, jednak to jeszcze nie jest tłum. Gdy jest dużo ludzi na niewielkim obszarze, następuje zjawisko tłoku. Tłum powstaje, dopiero gdy Ci ludzie propagują jakąś ideę, wyznanie, mają podobne zdanie na jakiś temat. Pewnie zauważyłeś, że jeśli jesteś w grupie, ludzie łatwiej Tobą manipulują i nie podejmujesz wówczas osobistych decyzji. Właśnie, to jest to. Jeśli działasz tak jak większość, żyjesz, tak, jak większość. Naprawdę, chcesz tego? Robić te same rutynowe czynności, kierować się stereotypami w życiu, oglądać telewizję, surfować w Internecie, a to wszystko – myśląc, że w końcu odmienisz swój mierny los. Przypuszczam, że jesteś osobą, która już coś w życiu osiągnęła i rozumie moją intencję i słowa. Chcę, abyś wybudził się z matrixa i spojrzał na życie przez inny pryzmat, przez swój pryzmat – jako jednostki, indywiduum; osoby, która ma w życiu własne zdanie. W książce Gustawa Le Bona pt. „Psychologia tłumu” znajduje się informacja, że jeśli kierujesz się przekonaniami tłumu, stajesz się osobą mniej wartościową i mniej szanowaną. Chcesz tego? Chyba nie, zdecydowanie nie. Ja również nie chcę. Pamiętaj, że każde przekonanie powstaje pod wpływem doświadczenia, stereotypów i historii. Jeśli będziesz świadomy swoich możliwości jako indywiduum, a nie człowiek, który znajduje się w błędnym kole życia, będziesz wiedział, że to, co dla wielu jest nieosiągalne, dla Ciebie będzie dostępne bez zbędnych formalności. Wystarczy, że zrozumiesz reguły życia i będziesz się do nich stosował.

Jak to działa?

Jeśli już jesteś świadomy, jak działa zjawisko psychologii tłumu, to powinieneś dowiedzieć się, w jaki sposób to funkcjonuje i co możesz przez to stracić. Na zachowania jednostki – jako człowieka – wpływa tyle czynników, że nie można tego zliczyć nawet na kalkulatorze; są ich po prostu miliony, jak nie miliardy. Jednak są trzy podstawowe, które powinieneś znać, aby umieć się przed tą masową manipulacją bronić.

1. Impulsywność

Pierwszą cechą egzystowania w tłumie okazuje się impulsywność. Dlaczego? Zastanów się – jak często dokonujesz zakupów pod wpływem opinii innego człowieka (najczęściej bliskiego)? Hm… To wiele wyjaśnia. Ludzie, którzy przez wiele lat żyją zgodnie z przyjętymi normami w danej kulturze, nic nie osiągają lub osiągają cele niskich lotów. Dlaczego? Bardzo dobrym przykładem są, tak zwane, „dream teamy” na rynku motywacyjno-rozwojowym. Coraz więcej osób dołącza do takich społeczeństw, jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że prowadzący manipuluje nimi. Przekazuje im wiedzę w sposób humorystyczny, z dystansem i z euforią w głosie, a ze względu na to, że są inne jednostki, to każdy z nich nie wyjdzie ze szkolenia, mimo że jest mało wartościowe, gdyż to wstyd – wydałem moje dobra doczesne, a jak wyjdę, to jeszcze mnie wyśmieją i nazwą idiotą. Ludzie pod wpływem impulsu w kulturze podniecają się i „wyrastają im skrzydła”. Fruwają nad swoimi marzeniami, chodzą pozytywnie nastawieni do świata i mówią slogany motywacyjne. Jednak zastanów się, czy na dłuższą metę warto żyć według zasad innego człowieka…

2. Podatność na sugestie

Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem jest podatność na sugestie. Dlaczego? Przypuszczam, że znalazłeś się kiedyś w sytuacji, gdy prowadzący donośnym i optymistycznym głosem mówił, co mają robić ludzie, którzy znaleźli się w danym miejscu. Może ten przykład wydaje się banalny, jednak spójrz na tę sytuację z nieco szerszej perspektywy. Tłum – jako zbiorowość – która myśli w ten sam sposób, działa według ustalonych zasad. Jednak, gdy dołącza do zespołu, to musi wprowadzić się do niego – zarówno mentalnie, jak i intelektualnie. Jak to robi? Poprzez sugestie lidera, mentora lub innego rodzaju przewodnika organizacji. W tłumie o wiele łatwiej manipuluje się ludźmi. Dlaczego? Człowiek myśli wówczas – tylko abym się nie wyróżniał, abym nie sprawiał problemu. Nie myśli, natomiast, jak osiągnę ten czy tamten cel. Kolejną niezmiernie ważną wartością okazuje się stosowanie technik programowania neurolingwistycznego. To są techniki manipulacji człowiekiem, które mają na celu jeszcze skutecznie wykorzystanie go – jako osoba w „zagubionym tłumie” – przy osiąganiu celów, najczęściej manipulatora.

3. Przesada i prostota w uczuciach

Kolejną kwestią okazuje się przesada i prostota w uczuciach. Co to znaczy? Człowiek jako jednostka przeżywa w ciągu kilku minut setki, jak nie tysiące różnych uczuć – stan emocjonalny człowieka zmienia się niewiarygodnie szybko – szczególnie w XXI wieku, gdyż tempo, w którym odbieramy bodźce, jest niezwykle szybkie (według badań medycznych bodziec wzrokowy odbieramy już po 0,003 sekundy!). Jednak człowiek w tłumie nie odczuwa stanów przejściowych; on odczuwa albo euforię, albo melancholię. To jest właśnie przesada w zmiennościach nastroju, jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, gdyż prowadzi to do choroby afektywnej dwubiegunowej. Polega ona na tym, że człowiek zamiast stabilnego stanu emocjonalnego i spokojnych przejść, jest albo w stanie frenezji, albo w stanie przygnębienia. Jednak aby ten efekt nastąpił, mówca musi być charyzmatyczny, mówić ostro, prosto i bezwzględnie – najlepiej powtarzać przekazywaną wiedzę kilkukrotnie, aby zwiększyć prawdopodobieństwo na zapamiętanie jej przez tłum. Oczywiście – zakazane jest jakiekolwiek przynudzanie, mówienie do rzeczy lub przedstawianie statystyk czy faktów. A z czego wynika prostota uczuć, w takim razie? Prostota wynika z odbioru sposobu przekazywania wiedzy przez przywódcę organizacji – ona jest prosta i jednorodna. Często ludzie, gdy są w tłumie, nie zdają sobie sprawy z tego, że oni, tak naprawdę, są manipulowani i zmuszani do różnego rodzaju działań/zachowań. Ponadto, jeśli Twoja fizjologia i psychika są w stanie pobudzenia, to Twój intelekt nie jest wystarczająco analityczny, aby odróżnić prawdę od kłamstwa, więc poprzez zjawisko efektu śpiocha (plastyczności neurologicznej i zapamiętywaniu informacji oraz sytuacji w sposób długofalowy), chłoniesz wszystko jak gąbka.

Co ma piernik do wiatraka?

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego napisałem o sposobie funkcjonowania jednostki w tłumie cały artykuł?! Odpowiedź jest prozaiczna: chcę, abyś zrozumiał, że wszystko, co robisz, powinno być zgodne z Twoimi wartościami życiowymi, a nie kreowane przez ludzi, którzy rzekomo chcą dla Ciebie jak najlepiej. Pamiętaj, że ty jako jednostka możesz osiągnąć bardzo dużo – możesz nabyć nowe umiejętności, założyć własną firmę, czy zarabiać pasywnie w Internecie. To jest Twoja decyzja; pamiętaj, że życie masz tylko jedno i skup się na tym, aby je wykorzystać w pełnej spójności wewnętrznej i na MAXA. Jeśli chcesz zainwestować w aktywo – w bitcoina – najbardziej wartościową i popularną walutę internetową, a Twoi znajomi ciągle mówią Ci, że to jest piramida i tylko stracisz. Mają rację – stracisz, bo nie zainwestujesz. Inwestowanie w kryptowaluty jest jeszcze nowe i „normalni” ludzie będą mówić Ci, żebyś nie inwestował, a nabuzowani pozytywną energią, abyś inwestował – ile możesz – abyś mógł realizować swoje cele – nadrzędne, podrzędne, czy cząstkowe. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy sam podejmiesz decyzję, zastanowisz się, przeanalizujesz, porozmawiasz z ludźmi, którzy w to inwestowali, obejrzysz materiały na YouTubie. Pamiętaj, abyś nigdy nie podejmował ważnych decyzji w stanie euforii czy zdenerwowania. Według wielu specjalistów człowiek jako jednostka – podejmuje lepsze decyzje i osiąga większe sukcesy. Jak sądzisz – czy ludzie, którzy „latają helikopterami” byli osobami przeciętnych lotów? Hm? No nie… Oni potrafili analizować, rozwijać się (porządnie rozwijać, a nie – chodzić na szkolenia motywacyjne), rozwijać swoje horyzonty i szukać nowych wrażeń w życiu.

Podsumowanie

Psychologia tłumu to sposób postrzegania świata w zbiorowości, które mają podobne poglądy i zebrały się w jednym miejscu, aby słuchać „mądrości” osoby odgórnej, czyli osoby, która jest przewodnikiem organizacji. Jeśli dołączysz do sekty (organizacji, która mówi Ci, jak masz żyć) będziesz człowiekiem niespełnionym, który będzie myślał jak większość, zamiast realizować swoje marzenia i cele. Ponadto w tłumie ludzie mało osiągają, są słabymi jednostkami i bardzo prosto i przesadnie odczuwają emocje, nie potrafią myśleć logicznie i indywidualnie. Pamiętaj, abyś ty wyszedł z błędnego koła prozy życia i zaczął podejmować decyzje, które będą dla Ciebie nie tylko ważne, ale również trudne i analityczne – wtedy dojdziesz do momentu, gdzie będziesz spełniony – jako jednostka – czyli poczujesz, że to życie było wykreowane według Twoich zasad i zostało wykorzystane w 100%.


Leave a Reply

Your email address will not be published.