Jeśli znalazłeś się na tej stronie, to zakładam, że jesteś zainteresowany inwestowaniem w waluty internetowe. Jeśli rzeczywiście tak jest, to strzeliłeś w dziesiątkę – w  kolejnych wpisach, wytłumaczę Ci, w jaki sposób zarabiać na kryptowalutach. Dowiesz się – co robić, na co uważać i jak wybierać najkorzystniejsze rozwiązania. Dziś, natomiast, przekażę Ci tylko najbardziej podstawowe informacje na ich temat, czyli – co to są waluty internetowe, dlaczego warto je posiadać i do czego mogą Ci się przydać. W tym artykule poświęcę szczególną uwagę najpopularniejszej z nich – bitcoinowi. W takim razie nie pozostaje mi już nic innego, tylko zaprosić Cię do przyjemnego oddawania się lekturze – miłego czytania!

Czym jest bitcoin?

Zanim wyjaśnię, czym jest, według mnie, waluta internetowa – bitcoin, zacytuję specjalnie dla Ciebie definicję ów waluty z anglojęzycznej Wikipedii.

Bitcoin to światowa kryptowaluta i cyfrowy system płatniczy; została oficjalnie nazwana – pierwszą zdecentralizowaną walutą cyfrową, ponieważ system działa bez centralnego repozytorium lub pojedynczego administratora.

Bitcoin – to nic innego – jak wirtualny środek płatniczy; uzyskiwany jest, natomiast, w dość skomplikowanym procesie – o nazwie „mining”. Z góry ustalone jest, ile bitcoinów można wydobyć w danym czasie. Nie ma on swojej fizycznej postaci; to zaszyfrowany ciąg znaków umieszczony – w tak zwanych księgach rozproszonych – blockchainach – miejscach, w których znajdują się informacje o właścicielach i transakcjach. Co ważne – każdy użytkownik bitcoina ma dostęp do ksiąg. Daje to jawność i transparentność całego procesu wymiany waluty. Dla tej kryptowaluty nie istnieją żadne ograniczenia; jest dostępna wszędzie tam – gdzie jest dostęp do ogólnoświatowego systemu połączeń między komputerami – Internetu.

Bitcoin narodził się w czasach globalnego kryzysu finansowego. Powstanie dokładnej koncepcji działania sieci tej waluty, datuje się na 31 października 2008 roku; gdyż tego dnia został opublikowany artykuł, w którym były zawarte konkretne informacje na ten temat. Ojcem jej – była osoba, która skrywała się pod pseudonimem – Satoshi Nakamoto – postać wyjątkowo tajemnicza, gdyż do dziś nie wiemy, kim jest twórca ów sieci kryptowalut. Pod przydomkiem – Satoshi Nakamoto – może kryć się wybitny matematyk, lecz równie dobrze – grupa wyspecjalizowanych hakerów.

Stadium dziecięce dla bitcoina nie należało do najprzyjemniejszych; był wielokrotnie gnębiony, torturowany i dyskryminowany na giełdzie. Po czasie okazało się, że był to tylko etap przejściowy; waluta zaczęła wychodzić na prostą. Dziś jeden bitcoin wart jest ponad 17 tysięcy złotych (17450,00 złotych, 2017-09-01) i cena cały czas wzrasta! Sporo, nie sądzisz?

Ta waluta internetowa jest niezależna od wszelkich centralnych instytucji państwowych. To sami użytkownicy regulują rynek. Z tego powodu nie jest zbyt chętnie akceptowany przez Państwa, bo zagraża ich monopolowi na produkcję pieniędzy. Nie ma czegoś takiego jak bank centralny, regulacja kursu bitcoina, możliwość dodrukowywania pieniędzy. Twórca lub twórcy waluty – określili, że będzie jej skończona ilość – 21 milionów i ani jednej bitmonety więcej. Ma to chronić kryptowalutę przed inflacją i deflacją. Ostatni bitcoin zostanie wydobyty prawdopodobnie w latach 40. XXII wieku. Kryptowalut nie da się dodrukować – jak ma to miejsce w przypadku „normalnych” pieniędzy. Wszyscy wiedzą, ile będzie bitcoinów – co chroni przed oszustwami. Jego wartość zależy od samych użytkowników; im on jest popularniejszy, tym więcej wart. Każdy dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek – satoshi. Z powodzeniem można go używać do wszelakich czynności związanych z używaniem tradycyjnych pieniędzy. Już dziś – w wielu miejscach – można płacić bitcoinami – również w Polsce. Trend ten będzie rozwijał się w najbliższych latach, ponieważ coraz więcej państw uznaje walutę – bitcoin – za środek płatniczy.

Jak zdobyć bitcoiny?

Przede wszystkim trzeba mieć własny kapitał – to  dość oczywiste. Kolejnym krokiem jest założenie portfela, na którym będziesz mógł przechowywać swoje wirtualne pieniądze i dokonywać transakcji. Same bitcoiny możesz kupić w kantorze, na giełdzie lub od innych użytkowników. Co jest najlepsze? Zdecydowanie giełda, ponieważ kurs ustalają inni posiadacze waluty, nie ma tu kwestii dodatkowych marż czy prowizji. Kantor jest mniej opłacalny, ponieważ sam określa kurs oraz liczy sobie dodatkowe marże. Zakup od innych użytkowników może okazać się najmniej opłacalną inwestycją. Pamiętaj o tym, że wszystkie transakcje są jawne i niestety, nie można ich cofnąć. Dlatego uważaj, żeby się nie pomylić. Transakcje zapisywane są w specjalnych blokach, czyli blockchainach.

Blockchain

Blockchain to swego rodzaju wirtualny magazyn służący do przechowywania i przesyłania informacji o bitcoinowych transakcjach. To nowy rodzaj Internetu. Znacznie szybszy, wydajniejszy, a przede wszystkim bezpieczniejszy. Informacje w systemie zapisane są w postaci bloków danych, a nowy blok pojawia się średnio co 10 minut. Każdy z bloków zawiera informacje o określonej liczbie transakcji. Blockchain umożliwia dokładną, wręcz precyzyjną weryfikację dokonywanych operacji. Nie musisz się obawiać, że ktoś niepowołany prześledzi Twoje transakcje. Dostęp do systemu mają wyłącznie użytkownicy. Dlaczego? Blockchain tworzą połączone komputery użytkowników, którzy wydobywają waluty internetowe. Nie ma tu żadnej centrali. Dowolny komputer w sieci może przesyłać i uwierzytelniać transakcje. Zewnętrzne złamanie zabezpieczeń jest praktycznie niewykonalne. Chyba że ktoś dysponuje gigantyczną mocą obliczeniową. Jaką? Równą mniej więcej połowie mocy obliczeniowej całego Internetu.

Dlaczego warto inwestować w bitcoiny?

Posiadanie nawet kilku bitcoinów wiąże się z szeregiem zapewnionych korzyści:

  • to wygodna forma płatności,

  • prowizja w takiej samej wysokości niezależnie od wielkości transakcji,

  • przelewy są prostsze i bezpieczniejsze,

  • błyskawiczne przesyłanie środków,

  • nie można wysłać tego samego bitcoina do kilku osób jednocześnie,

  • transakcje są bez pośredników,

  • Bitcoin jest nie do podrobienia i praktycznie nie można go ukraść,

  • odporny na inflację i deflację,

  • anonimowość.

Poza wymienionymi zaletami – bitcoin (jak każda inna waluta) posiada też swoje słabe strony. Ze względu na to, że nie ma centralnej kontroli i żaden kraj nie gwarantuje jego stabilności, jest bardzo wrażliwy na wahania. Nawet jedna transakcja może zachwiać całym kursem. W Polsce oficjalnie nie może być (jeszcze) środkiem płatniczym. Ale jeżeli obracasz tą walutą i się wzbogacisz, musisz odprowadzić podatek. Taki paradoks polskiego systemu podatkowego.

Podsumowanie

Płacenie bitocoinami za wszelkiego rodzaju dobra to nieunikniona przyszłość i warto się nimi zainteresować. Jego wartość praktycznie przez cały czas rośnie, choć kurs jest, swego czasu, bardzo podatny na różnego rodzaju spekulacje. Bitcoiny są wygodnym, bezpiecznym i błyskawicznym narzędziem do realizacji rozmaitych transakcji, zapewniającym zarazem anonimowość w sieci.


Leave a Reply

Your email address will not be published.